ДРУЖБА 2

http://forum.d2-online.net
Дата и час: Вто Май 14, 2024 7:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Авг 07, 2004 7:12 pm 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: Вто Дек 10, 2002 11:01 pm
Мнения: 1334
Местоположение: C2H5OH
Посетителите в компютърните клубове в София трайно намаляват. Дори ваканцията, в която най-верните им клиенти - учениците, имат повече време за преседяване пред мониторите, не променя тенденцията към обезлюдяване. Оборотът на компютърните зали е спаднал поне два пъти в сравнение с миналата година, голям брой от тях са фалирали, а останалите търсят нови начини да привличат клиенти, за да оцелеят. Това твърдят собственици на столични клубове, които са готови да се обединят с досегашните си конкуренти, за да останат на пазара.



Основната причина за залеза на процъфтяващия в последните години бизнес е бързият темп, с който се увеличават продажбите на домашни компютри и непрекъснатото поевтиняване на достъпа до интернет от вкъщи. Според "Cи Би Ен Панов и Стойчев", независима компания за анализи на ИТ пазара, продажбите на персонални компютри през последната година са скочили от 100 хил. на 200 хил. броя в сравнение с миналата. Тенденцията през тази година е търговците на PC масово да ги предлагат на лизинг, който излиза около лев-два на ден. Неограниченият и качествен достъп до глобалната мрежа пък струва средно 30 лв. месечно. Така престоят в компютърната зала, който обикновено е 1 лев на час, става все по-неизгоден. Според изследване на "Алфа рисърч", проведено през май, всеки десети българин има домашен компютър, а 8 на сто разполагат и с достъп до интернет.



"Клиентът вече си стои вкъщи, затова в момента няма печеливш клуб. Основните ни посетители останаха учениците, които се отбиват за половин час след училище, и чат-маниаците, пристрастени към сайтовете за запознанства", каза Николай Христов, управител на интернет кафе Next Level. По думите му за една година оборотът от един компютър за денонощие е паднал от 10 на 5 лв. Мрачните данни са едни и същи както сред дребните еднолични търговци, така и сред големите вериги като "Матрицата" и "Инферно". "Определено се усеща спад в посещаемостта", каза управителят на "Матрицата" Николай Желев. Според него обаче това се дължи и на негативния имидж, който медиите създали на компютърните зали, описвайки ги като сборище на наркопласьори или място, където децата са в непрекъсната опасност. Александър Масларски, търговски съветник на клубовете "Инферно", твърди, че за разлика от малките зали, в които бизнесът се е свил с около 50-60 на сто, веригите са загубили едва 10-20% от миналогодишния си пазар. Предвиждаме да подобрим досегашните услуги и да се обединим с други големи вериги, посочи Масларски. "Интернет доставчиците предлагат много добри условия за осигуряване на постоянен достъп по домовете, което логично води до загуба на аудитория по клубовете", добави Николай Христов. Според него основният проблем на малките зали не е конкуренцията на големите клубове, тъй като всеки разполага със собствена клиентела, която се обособява главно в зависимост от местонахождението на клуба.



Собствениците търсят нови начини да привличат клиенти. Миро Григоров например, чийто клуб се намира на ключово място в столицата, е съчетал бизнеса си не с кафене, а с бюро за превод и легализация на документи. "Не разчитам на масовата публика от тийнейджъри, а на делови клиенти, които използват удобството на бързата услуга", каза той. Според него успехът на интернет клубовете е в доброто съчетаване на технологични услуги и постоянното модернизиране на удобствата. Въпреки формулата му за развитие той също е на мнение, че в днешните пазарни условия интернет залите не могат да бъдат стабилен източник на приходи. "Този бизнес не е на загуба, но не ме и храни. Затова се отказах от поддръжката на две зали и в момента имам само една", заяви Григоров.



В момента е невъзможно да се изплати отварянето на нов клуб заради ниската възвръщаемост на инвестицията. Песимистичната прогноза на Николай Христов е, че са необходими близо 70 месеца само за да се върне вложението, без печалба. За да се обзаведе един клуб, са нужни около 200 хил. лв., като в това число не влиза наложителното "ъпгрейдване" на техническата база. Месечната печалба на зала със 100 компютъра е 3000 лв., обясни Христов. Според неговите изчисления преди година, година и половина средните приходи са били към 15 хил. лв. "Ако сегашното статукво на пазара се запази, бизнесът в никакъв случай няма да търпи развитие", предвижда управителят на Next Level.



Той прогнозира, че до 80 процента от залите ще затворят не след дълго. За него бъдещето на бранша е в прерастването на клубовете в кафенета със социални функции. "Макар напоследък да има отлив от игрите в мрежа, сайтовете за запознанства винаги ще са актуални. Направо не е за вярване колко хубави момичета търсят контакти чрез интернет", посочи Николай Христов.



От потребителска гледна точка настроенията също не са обещаващи. Посетители твърдят, че "гейм" манията вече отшумява. Според 21-годишната Теодора Тодорова атмосферата в наблъсканите с машини и задимени клубове е изгонила не само истинските "геймъри", но и много техни приятели, които са посещавали залите, за да се срещат с тях и са представлявали пасивна клиентела. Тя е на мнение, че законът, който не допуска деца под 18-годишна възраст след 21 ч., също е допринесъл за обезлюдяването на залите.



Собственици на клубове смятат, че действащата в момента наредба на ХЕИ е твърде стара, още отпреди в България да е имало компютърни зали. Според актуалния нормативен акт всеки компютър се брои за работно място. Това значи, че заведението е длъжно да осигурява по 5 кв. м. и 13 куб. м пространство за всеки клиент. Това според управителите не само не се спазва, но и е практически неизпълнимо.



Проблем имат не само залите в София. След акциите срещу нелегалния софтуер в столицата проверките на НСБОП се пренесоха в страната. Покрай операциите стана ясно, че интернет кафета има и в най-затънтените села у нас. Последната по-шумна акция беше в пловдивското с. Куклен, където антимафиотите откриха около 30 компютъра с игри, за лиценза на които не е платен и лев. Собственикът на клуба го затвори, защото няма пари за легален продукт.

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов