Сигурно всеки е наясно, че да правиш прогнози е неблагодарна работа. За предпочитане е да използваш “един Бог знае” какво ще се случи, вместо да се опитваш да погледнеш в бъдещето или още по-трудното - да прогнозираш какво ще се случи в по-далечни времена (изобщо, понятието “далечно бъдеще” за мен специално е дори утрешния ден:0) ). Сигурно мнозина от вас ще се съгласят, че дългосрочните прогнози в областта на hi-tech-а пък са си направо рисковано занимание, като се има предвид темповете на развитие на технологиите. За демонстрация на това ми виждане, ето един нагледен пример. Снимката е от 1954 година, а текстът под нея (в свободен превод) гласи следното:
"Учени от корпорацията RAND са създали този модел, за да демонстрират как ще изглежда “домашният компютър” (да, в кавички е, защото в онези дни малко хора са вярвали, че някога ще съществува подобно “животно”) през 2004 година. Икономически погледнато обаче, такъв компютър едва ли ще може да се инсталира в обикновен дом. Учените казват още, че показаният модел ще ползва технологии, които все още не са изобретени, но през следващите 50 години техническият прогрес ще се справи с някои от проблемите. С интерфейс в стил телетайп и програмния език Fortran този компютър ще бъде лесен за ползване…”
Ето така са си представяли бъдещето преди половин век. Никак не е чудно, че се усмихвате, като четете този текст. Ако трябва до край да сме откровени, следва да си признаем, че и ние преди 10-тина години само се смеехме при споменаването на “терабайтов твърд диск” или “един гигабайт RAM”…
Добромир Андреев