ДРУЖБА 2

http://forum.d2-online.net
Дата и час: Сря Май 14, 2025 12:47 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Авг 05, 2004 9:01 am 
Offline
Moderator
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 16, 2003 7:01 pm
Мнения: 375
Местоположение: to4no tyk
81% от българите не се съмняват, че тероризмът е реалност
81% от българите не се съмняват, че днес заплахата от тероризъм в България е реална, сочат данни от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Според 10% от българите, опасността от тероризъм е по-скоро илюзорна.

Най-твърдо вярват, че заплахата от тероризъм в България е реална, хората от градовете - областни центрове и от малките градове. Опасенията от тероризъм поставят дълбок отпечатък върху оптимизма на българите за развитието на страната, отбелязват социолозите. За месец оптимистите за бъдещето на България са намалели с 13 на сто, а с 9 процента са по-малко българите, които са уверени в личната си перспектива. Драматичните събития от юли са неутрализирали до голяма степен оптимизма на хората, подсилен от приемането на България в НАТО.

Най-големи песимисти за бъдещето на страната са хората на възраст над 50 години, жителите на населени места извън столицата и симпатизантите на БСП. Според тях, в личен план не очакват нищо добро възрастните хора, живеещите в малките градове и селата, както и политически апатичните българи.

През юли с 5% е нараснало неодобрението към армията, а с 4% - към съда, сочат данните от националното представително проучване на НЦИОМ, проведено по метода на полустандартизираното интервю сред 1000 българи от 86 града в страната в периода 23 - 29 юли. Според социолозите, подобна картина в разгара на лятото показва преди всичко растящо недоволство сред част от българите от управляващите и от политиците като цяло. В основата на подобно недоволство са негативните оценки породени от развоя на събитията в Ирак и в Либия - смятат от НЦИОМ. Последните събития в Ирак като че ли предопределиха спада в доверието към основните държавни институции, коментират социолозите.
През юли е нараснало единствено одобрението за работата на полицията /с 3.1%/.

С около 5% е намаляло одобрението на българите за работата на правителството през последния месец, сочат данните. Само 4 министри успяват да удържат на общия спад на рейтингите на одобрение и дори подобряват леко позициите си - Васил Иванов - Лучано /с 2%/, Христина Христова /0.4%/, Георги Петканов /с 0.4%/ и Антон Станков /с 0.4%/. Най-изразителен е ръстът на неодобрение към работата на външния министър Соломон Паси - 10 пункта, отбелязват от НЦИОМ. Въпреки това, Паси продължава да оглавява ранглистата на най-добре приеманите министри, следван от финансовия министър Милен Велчев, министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, вътрешния министър Георги Петканов и министъра на младежта и спорта Васил Иванов - Лучано.
В последните дни на юли, рекордно ниски стойности достига доверието в министрите Божидар Абрашев и Валентин Церовски, коментират социолозите.

Единственият държавен ръководител, който в тази ситуация успява да запази и леко да разшири обществената подкрепа за своята работа, е министър-председателят Симеон Сакскобургготски, коментират от НЦИОМ. Според социолозите, това е резултат както от поведението и позицията му по повод на драматичните събития в Ирак, така и от обръщението му към нацията.
Президентът Георги Първанов запазва без промени рейтинга си на одобрение, но качва три процента неодобрение, сочат данните от проучването. Намалява одобрението за работата на председателя на парламента, главно заради случая с ордена на проф. Мръчков - коментират социолозите. Те отбелязват, че намалява и одобрението за работата на главния прокурор.

През юли за 19% от българите БСП е политическата партия, която в най-голяма степен отстоява интересите на хората. Три пъти по-малко са онези, които твърдят, че се чувстват политически представлявани от СДС - 6%. Същата пропорция на политическо представителство спрямо БСП има и по отношение на НДСВ и ДПС. Според резултатите от проучването, 1.6% от българите се чувстват представлявани от Демократи за силна България /ДСБ/, а 1.3% - от партия 'Новото време'.
46% от интервюираните декларират, че сред сегашните партии няма такава, която да отстоява интересите на хора като тях.
Ако изборите бяха в края на юли, то освен БСП, НДСВ и СДС в парламента със сигурност биха попаднали ДПС и ДСБ - коментират от НЦИОМ. Според социолозите, Съюзът на свободните демократи (ССД) също има шансове да влезе в следващия парламент.

Надежда Михайлова, Сергей Станишев, Мирослав Севлиевски и Ахмед Доган са лидерите на парламентарни формации, доверието към които расте през последния месец - сочат данните на НЦИОМ. Те отбелязват, че най-изразителен е ръстът на доверие към лидера на СДС Надежда Михайлова - 4%.
Висок е стартовият рейтинг на Емил Кошлуков като лидер на партия 'Новото време', която е представена и от собствена парламентарна група в Народното събрание, смятат от НЦИОМ. Над 30% от интервюираните одобряват работата му, като по този показател Кошлуков се нарежда в близост до лидерите на БСП и на СДС, допълват социолозите.
Столичният кмет и лидер на Съюза на свободните демократи Стефан Софиянски само за месец успява да си върне 6% от загубеното доверие в началото на съдебната сага, коментират социолозите.

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов